Romeo i Julia to nie tylko jedni z najbardziej popularnych bohaterów Williama Szekspira, ale też… drzewa w Mokrzyskach. Historia roślin jest niezmiernie ciekawa, a one same stanowią punkt turystyczny powiatu brzeskiego.
Mokrzyska mają dwa pomniki przyrody. Jeden z nich to głaz narzutowy, drugi topola, którą nazwano Romeo i Julia. Drzewo otrzymało status pomnika przyrody w 2009 roku. Nadana przy tej okazji nazwa zdecydowanie nie jest przypadkowa.
W Mokrzyskach mamy do czynienia z niezwykłą topolą. Osiki charakteryzują się wyjątkowym obwodem pnia. Dla jednego z nich wynosi on 385 cm na wysokości 130 cm – z korzeni większego wyrasta drugie, mniejsze drzewo. Topola od podstaw do korony mierzy aż 40 metrów. Imiona dla topól zostały wybrane na drodze konkursu, który poprzedził uznanie drzewa za pomnik przyrody. Starania w tej kwestii poczynili rada pedagogiczna, dzieci i rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mokrzyskach, jeszcze po koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia.
– Osika jest dużym, okazałym, zdrowym drzewem. Obok z tego samego korzenia wyrasta drugie drzewo osiki, lecz o mniejszym obwodzie. Plany budowy autostrady wskazują, że przebiegać ona będzie w sąsiedztwie tego drzewa. Należy więc otoczyć osikę szczególną ochroną, aby w przyszłości nie uległa zniszczeniu – napisała w arkuszu ewidencyjnym pomnika przyrody Alicja Pikulska, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mokrzyskach, którą cytowała “Gazeta Krakowska”.
Podjęte działania okazały się sukcesem. W ten sposób Mokrzyska zyskały swoją wersję Romeo i Julii. Losy romantycznej pary były ze sobą nierozerwalnie splecione, tak jak splecione są ze sobą osikowe topole rosnące w Lesie Szczepanowskim. Sam las jest bardzo ciekawym miejscem na wycieczkę. Podróżni, łapiący chwilę oddechu i robiąc sobie krótką przerwę, mogą sprawdzić wyniki ulubionych drużyn dzięki Bet.pl.
Las Szczepanowski zaprasza
W Lesie Szczepanowskim zobaczycie nie tylko Romeo i Julię. To malownicze miejsce w Małopolsce, które oferuje różnorodne formy aktywności na świeżym powietrzu. Przede wszystkim, las ten stanowi doskonałe miejsce do pieszych wędrówek – liczne ścieżki turystyczne prowadzą przez różnorodne tereny, od gęstych lasów po malownicze polany. Znajdują się tu także trasy rowerowe, idealne dla osób preferujących aktywny wypoczynek.
Sama ścieżka ekologiczna Lasu Szczepanowskiego ciągnie się na ponad dwa kilometry. Na trasie można zobaczyć ptaki (dzięcioła zielonego, kowalika, kosa czy sójkę), rośliny (jeżyna fałdowana, zawilec gajowy, czworolist pospolity czy konwalia majowa) oraz grzyby (borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, muchomor sromotnikowy oraz opieńka miodowa).
Ponadto interesujący wydaje się pomysł odwiedzenia pobliskiego Szczepanowa. Tam zaś znajdziemy lipę św. Stanisława, studnię św. Stanisława i kościół gotycki ufundowany w 1470r. przez Jana Długosza. Ponadto w W Lesie Szczepanowskim znajdują się miejsca do rekreacji i odpoczynku, z ławkami oraz tablicami informacyjnymi, które pozwalają poznać lokalną florę i faunę. Warto tu przyjechać na piknik lub spędzić czas na łonie natury z rodziną.