Królewska wieś Mokrzyska

Osoby, które chcą poczuć klimat dawnej, polskiej wsi, powinny odwiedzić Mokrzyska. Ta niezwykła miejscowość z zachowanymi, drewnianymi chatami i budynkami gospodarczymi, przenosi odwiedzających w przeszłość oraz ukazuje piękno tradycyjnej architektury.

Wieś Mokrzyska założona przez króla 

Wieś Mokrzyska to historyczna miejscowość, położona w województwie małopolskim, na północ od Brzeska. Nazwa wsi pochodzi od podmokłych terenów, mokradeł, na których powstała. Pierwsze zapiski informują, że została ona założona przed 1364 rokiem przez króla Kazimierza Wielkiego. W tym roku, pięciu braci z rodu Turzynitów herbu Prus: Mikuł, Mszczuj, Czesław, Andrzej i Jaśko, oddało królowi Kazimierzowi Wielkiemu swoje rodzinne Czasławice nad Rabą, a otrzymało lokowane w tym samym czasie Mokrzyska. Ta wymiana sprawiła, że miejsce to stało się ważnym punktem na mapie regionu. Wieś słynie z dobrze zachowanej, drewnianej zabudowy. Są to długie rzędy drewnianych chat i budynków gospodarczych, które były użytkowane jeszcze dwadzieścia kilka lat temu. Te charakterystyczne budowle ustawione są wzdłuż drogi wojewódzkiej, prowadzącej z Brzeska do Szczurowej, tworząc malowniczy krajobraz, który przenosi odwiedzających w przeszłość. 

Mokrzyska -wyjątkowa zabudowa polskiej wsi

Około trzydzieści lat temu cała zabudowa wsi Mokrzyska była drewniana. Obecnie w miejscowości tej można zobaczyć zespół kilku budynków tego rodzaju, pochodzących z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Historyczne obiekty usytuowane są po obu stronach wiejskiej drogi. Odzwierciedla to dawny układ wsi typu ulicówka, w którym domy i budynki gospodarcze ustawione były wzdłuż jednej głównej drogi. Chałupy w Mokrzyskach są przykładem architektury typu krakowskiego. Parterowe budynki o konstrukcji zrębowej, wykonane zostały z masywnych płazów. Charakteryzują się one jednotraktowym układem wnętrza, z trzema pomieszczeniami mieszkalnymi. Fronty domów, z wejściami i oknami, zwrócone są na południe, co pozwala na maksymalne wykorzystanie we wnętrzu naturalnego światła. Dachy drewnianych budynków są wysokie, dwuspadowe lub czterospadowe. Tego rodzaju konstrukcja dachu dodaje tym obiektom nie tylko uroku, ale również pełni funkcję praktyczną, chroniąc przed znacznymi opadami atmosferycznymi. W dawnych czasach domy te były szalowane, a ich ściany bielone lub malowane na niebiesko. Całość dopełniały drewniane obórki ze stajniami, spichlerzami i stodoły, które były ustawione w rzędzie, wzdłuż granicy każdej posesji. Wszystkie zagrody były otoczone sadami owocowymi i przydomowymi ogródkami, co sprawiało, że miejsca te były nie tylko urokliwe, ale również niezwykle funkcjonalne. Zespół drewnianej zabudowy w Mokrzyskach jest obecnie częścią Szlaku Architektury Drewnianej, który obejmuje cenne, regionalne zabytki. Przyciąga on turystów, którzy pragną poznać historię i kulturę polskiej wsi, a także podziwiać piękno tradycyjnej, drewnianej architektury. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem poszczególnych obiektów historycznych, turyści mogą łatwo sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując LVBET kod promocyjny od Meczyki.

Zespół drewnianej zabudowy w Morzyskach stanowi cenny zabytek i świadectwo bogatej historii regionu. Jego unikalny urok przyciąga turystów, pozwalając im przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnej, polskiej wsi.