Ks. Franciszek Woda

Ks. Franciszek Woda, T. J. opowiada wspomnienia swego życia.

jezuita z Mokrzysk, misjonarz pracujący w Zambii od 1956 r.

IMG 7322 1

Zacznę od miesiąca września. Przyjechałem do Polski pierwszego września tego roku (2004) z Zambii na urlop wypoczynkowy. Leciałem z Lusaki, stolicy Zambii, przez Dublin w Irlandii. Ostatni odcinek lotu był Dublin – Warszawa, samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT. Odlot z Dublina o godzinie 6:30 rano, czasu dublińskiego. Słońce prawie miało wschodzić. Pogoda była wspaniała – ani chmurki na nieboskłonie. Na wschodniej części nieba, nisko nad horyzontem, Wenus jaśniała błyszczącym punktem jakby torując drogę słońcu. Tu i ówdzie, ale rzadko, chmury przesłaniały widok powierzchni ziemi - słoneczna pogoda utrzymywała się nadal. Po dwóch i pół godzinach wylądowaliśmy na lotnisku międzynarodowym Okęcie, w Warszawie skapanej w słońcu. Samolot dotknął asfaltu jakby puchu – tak delikatnego lądowania nie miałem nigdy przedtem.

Tego roku (2004) wrzesień jest, po większej części, bardzo pogodny – tak jak był ten pamiętny wrzesień przed 65-ciu laty, 1939 roku. Przypomniał mi się ten wrzesień lecąc do Warszawy. Teraz lecieliśmy w pokoju i spokoju – pasażerowie cieszyli się w duchu oczekując na spotkanie ze swymi bliskimi – nie było ognia dział przeciwlotniczych. Ongiś samoloty niemieckich lotniczych sił zbrojnych, Luftwaffe, właśnie pierwszego września, wczesnym rankiem, przed wschodem słońca, leciały nad Warszawą i nad wielu innymi polskimi miastami siejąc zniszczenie, zabijając niewinnych ludzi.

Trzecia Rzesza Niemiecka, pod przewodnictwem Adolfa Hitlera, rozpętała drugą wojnę światową tak tragiczną w swych skutkach. Miliony ludzi straciło życie. Losy i życie milionów innych ludzi zostały dotknięte i zmienione tragicznie i boleśnie.Bój los i moje życie też zostało dotknięte i zmienione kataklizmem tej drugiej wojny światowej, nie tak tragicznie, ale boleśnie – uczuciowo i psychicznie. Mając niespełna 17 lat, zostałem wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec na początku lutego 1943 roku. Ale o tym później.
Rzeka Uszewka płynąc z południa na północ częściowo ograniczała błonie po jego zachodniej stronie a po większej części przecinała je na dwie części. Uszewka dostarczała nam sporo uciech. Łowiliśmy ryby „na oczko”: szczupaki, linki, bielizny, piskorze, kiełby. Łapaliśmy raki, które gnieździły się w jamach pod korzeniami (karczami) przybrzeżnych olszyn, brzóz lub dębów, które rosły nad brzegami rzeki. Niekiedy wychodziły one ze swoich jam – wtedy łatwo je można było schwytać. Często jednak trzeba było sięgać ręką do jam i wyciągać je chwytając za szczypce albo za ogon. Niekiedy raki broniąc się uczepiały się szczypcami do palców ręki. Czuło się wtedy trochę bólu – łowca szybko cofał rękę z uczepionym rakiem – potrzeba było trochę wysiłku by rozluźnić ścisk szczypców.

Kąpaliśmy się w Uszewce. Były w niej miejsca dość szerokie i głębokie umożliwiające swobodne pływanie. Niekiedy, w czasie posuch, stawialiśmy tamę w poprzek rzeki używając darni i bloków ziemi z nadbrzeża. Woda dość szybko wypełniała koryto za tamą na ponad metr głębokości. Można było wtedy pływać na dość długą odległość. Stabilność tamy zależała od konstrukcji. Czasami tama była słaba i woda przerywała tamę zanim my się w pełni nacieszyli pływaniem i kąpielą.

W lipcu 1934 roku była w naszych okolicach bardzo wielka powódź. Rzeki wystąpiły z brzegów. Nasza Uszewka też nie pozostała w tyle i wylała się na sąsiadujące pola, lasy i na nasze gminne błonia. Cała przestrzeń gminnych błoni: Mokrzysk, Borkowskiego i Bucza wyglądała jak wielkie jezioro. Rzeka Uszewka niosła niekiedy snopy, a niekiedy i całe dziesiątki żyta i pszenicy. Jednego dnia płynęła buda z przywiązanym do niej psem.
Przed drugą wojną światową nie było w naszej wiosce przedszkola. Wychowanie, więc i początkowe kształcenie odbywało się na kolanach mamy, a może i babki ze strony mamy, ale tej nie pamiętam. Tak nauczyłem się modlitw porannych i wieczornych, Anioł Pański, i innych. W domu rodzinnym panowała atmosfera zdrowej pobożności. Mama, przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, zawsze miała zwyczaj urządzać dziękczynne modlitwy, na klęczkach wraz z całą rodziną, za otrzymane łaski, szczególnie za zdrowie i utrzymanie nas przy życiu. Podkreślała przez to, że życie jest darem od Boga. To usposobienie dziękczynności i wdzięczności do Boga jak i do ludzi wryło się głęboko w moją świadomość i chyba było mi pomocne do wzmocnienia mojego optymistycznego poglądu na świat i wydarzenia w moim życiu.

Szkołę podstawową zacząłem w 1932 roku, w Mokrzyskach, mając sześć lat. Szkoła mieściła się w rogu dwóch szos: jedna szła z Brzeska na Szczurową a druga była odgałęzieniem na Szczepanów. Nie wiele pozostało w mej pamięci z tych szkolnych czasów. Z domu do szkoły było trzy kilometry drogą dla pojazdów, a około dwa i pół kilometra na skróty, ścieżkami między polami. Szkołę prowadził kierownik pan Kazimierz Palusiński. Z nauczycieli pamiętam tylko opiekunkę, bodajże piątej klasy, Apolonię Polniak. Bardzo mało pamiętam kolegów i koleżanki z ławy szkolnej. W pamięci mam tylko Władka Ciężadło, Annę Korn, uczennicę Czapiga (imienia jej nie pamiętam), Staszka (a może Tadka) Borowca, który miał wrodzony dar do rysowania – kilku pociągnięciami ołówka zrobił ci portret na poczekaniu, albo sceny z przyrody, czy konie lub bydło pasące się na pastwisku.

Nie pamiętam dokładnie, ale bodajże w 1936, na początku szkolnych wakacji, mieliśmy szkolną wycieczkę do Krakowa i w góry Świętokrzyskie, do Ojcowa. W Krakowie zwiedziliśmy kościół Mariacki i Wawel, gdzie wrażenie na mnie zrobiły grobowce naszych królów, naszych wieszczów narodowych i trumna ze szklanym wiekiem, przez które można było oglądać majestatyczną postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Poszliśmy na kopiec Kościuszki. Kopiec Piłsudskiego był w konstrukcji i każdy z nas, przynajmniej, kto silniejszy, dowiózł jedną taczkę piasku na kopiec.
Nocowaliśmy w górach koło Ojcowa. Pamiętam pogoda nam dopisywała. Zwiedziliśmy grotę króla Łokietka. Wrażenie na mnie zrobił dostęp do groty – bardzo wąski korytarzyk prowadzi do tej groty. Względnie łatwo można było bronić dostępu do niej.

Rodzice, a szczególnie mój ojciec, pragnęli bym się dalej kształcił po szkole podstawowej. Nie można było jednak zdawać do gimnazjum z naszej szkoły podstawowej w Mokrzyskach – miała niski poziom. Więc z piątej klasy w Mokrzyskach poszedłem do szóstej klasy w szkole podstawowej w Brzesku, która miała wyższy poziom, skąd można było zdawać do gimnazjum.

Cały rok chodziłem do Brzeska razem z dwoma innymi uczniami z Bucza: Tadkiem Wolsza i Michałem Kuciel. Oni mieli około jeden kilometr dalej niż ja. Przechodząc koło nas zawsze wołali mnie. Mieliśmy wzajemne towarzystwo uprzyjemniające drogę.
Podczas egzaminów wstępnych do gimnazjum, w czerwcu 1938 roku zapadłem nagle na dyfteryt. Nie mogłem zasiadać do ostatniego egzaminu. Został on odłożony do września. Zdałem go pomyślnie i tak zacząłem pierwszy rok w gimnazjum i liceum imieniem Józefa Piłsudskiego w Brzesku. Rodzice pragnęli mi oszczędzić nogi i umieścili mnie na stancji u niejakiej starszej pani Małgorzaty Zawiajskiej, tuż pod Brzeskiem, około kilometra od szkoły. Było nas u niej trzech: pamiętam tylko jedno nazwisko bez imienia: Madej. Obaj byli ze Szczurowej.

Młodość szkolna płynęła pogodnie. Sprzyjało temu otoczenie rodzinne, sąsiedzkie, koleżeńskie, jak również sytuacja polityczna Polski. Ale na horyzoncie europejskim zaczęły się pojawiać groźne chmury zaborczych zamiarów i posunięć Hitlera w Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. We wrześniu 1939 roku przyszła burza niebywałych rozmiarów, a raczej huragan, który objął prawie cały świat i zmienił losy, życia i koleje niezliczonych ludzi, wielkich i małych, bogatych i biednych. Przyczynił się on i do zmiany mego losu i mego życia.

O. Franciszek Woda

"Emmanuel w Rodzinie"

nr 3 październik 2004r,
nr 5 grudzień 2004 r

Ciąg dalszy wspomnień :

W czasie wojny został Ojciec wywieziony na roboty do Niemiec. Jak do tego doszło?

To było zimą 1943 roku. Miałem wtedy niespełna siedemnaście lat. Niemcy w tym czasie na wszelkie sposoby starali się zdobyć ludzi do pracy na terenie Rzeszy: na roli, w fabrykach, w kopalniach. Rąk do pracy brakowało, bo sami Niemcy walczyli o ”nowy porządek w Europie”. Siły roboczej szukali więc w krajach okupowanych, między innymi przez łapanki na ulicach miast. Natomiast na wsi sołtys danej miejscowości miał regularnie wyznaczać określoną liczbę mieszkańców do pracy w Rzeszy.

I tak też się stało w moich rodzinnych Mokrzyskach. Do naszego domu przyszło zawiadomienie, że zostałem do takiej pracy wyznaczony. Mam to zawiadomienie do dziś. Przed wywiezieniem na roboty mogłaby mnie uchronić praca na rzecz niemieckiego wysiłku wojennego, tyle że w Mokrzyskach nic takiego nie robiłem. Nie można było też takiego zatrudnienia załatwić od ręki. Ojciec chciał mnie więc ukryć u rodziny w Lubelskiem, gdzie mieszkali bracia mojej mamy, ale się nie zgodziłem. Bałem się, że jeśli zniknę bez śladu, moi najbliżsi będą z tego powodu represjonowani. Powiedziałem więc do ojca: „Na dobre czy na złe – pojadę”. Spakowałem się, pożegnałem z bliskimi i 31 stycznia 1943 roku stawiłem się na stacji kolejowej w Brzesku.

Co było potem?

Najpierw całą grupą zostaliśmy umieszczeni w obozie przejściowym w Krakowie, utworzonym w budynku szkoły średniej przy ul. Wąskiej. Tam byliśmy przygotowywani do wyjazdu.

W jaki sposób?

Dezynfekcja, strzyżenie, sprawdzanie dokumentów i danych. Spędziliśmy tam około tygodnia. Pamiętam, że odwiedziła mnie mama z wujkiem. Przywiozła mi jeszcze jakąś ciepłą kapotę i trochę jedzenia. Wydawało się jej, że nie dość dobrze wyposażyła mnie na drogę. Nie mogłem do nich zejść. Stali na ulicy, a ja byłem przy oknie jednej z sal na pierwszym czy drugim piętrze. Stamtąd z nimi rozmawiałem.

Ilu was było w tym obozie?

Dokładnie nie pamiętam, może dwieście osób. Po tygodniu wsadzili nas do pociągu i z Krakowa Głównego wywieźli na zachód. To był pociąg osobowy. W czasie drogi zapisywałem wszystkie mijane stacje, ale ta lista gdzieś mi zginęła. Na pewno jechaliśmy przez Drezno. Podróż trwała dwa dni. Co jakiś czas nasz pociąg zatrzymywano, by przepuścić transporty wojskowe.

W końcu dojechaliśmy do Wuppertalu w Westfalii. Tam ponownie umieszczono nas w obozie przejściowym, gdzie przeszliśmy podobną procedurę jak wcześniej w Krakowie. Następnego dnia znowu do pociągu – tym razem do Kolonii. Tam rozdzielili nas na mniejsze grupy i przyczepami ciągniętymi przez traktory zawieźli do Bonn oddalonego od Kolonii jakieś trzydzieści kilometrów. Byliśmy po lewej stronie Renu i nie przejeżdżaliśmy przez niego na drugi brzeg. W Bonn trafiliśmy do miejscowego urzędu pracy. Wszystkich umieścili na dużej hali, gdzie rozpoczęło się przydzielanie do konkretnych prac.

Polegało to na tym, że jeden z urzędników wywoływał poszczególne zawody, na które było zapotrzebowanie, a ludzie się zgłaszali. Tyle że ja nie miałem żadnego zawodu. Zostałem na końcu w grupie około dwudziestu osób: kobiet i mężczyzn. Wtedy przyszli bauerzy, czyli niemieccy gospodarze, i każdy wybierał dla siebie robotników do pracy na wsi. Najpierw wybrał mnie gospodarz, któremu – jak mi się wydawało – nie najlepiej patrzyło z oczu. Wymknąłem się więc do grupy osób jeszcze bez przydziału i trafiłem do gospodarza, który robił lepsze wrażenie.

Czy to się później potwierdziło?

Wybrał czterech mężczyzn i jedną dziewczynę i zabrał nas do jednej wioski, ale rozdzielił do różnych gospodarstw. To było Niederbachem oddalone od Bonn o jakieś dwadzieścia kilometrów. W linii prostej wioska leżała trzy kilometry na zachód od Renu. Ostatecznie zostałem przywieziony do domu małżeństwa w średnim wieku. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, było już późno. Dali mi więc ciepłe łóżko i dopiero na drugi dzień rano zaczęła się moja praca. Muszę przyznać, że trafiłem szczęśliwie. A gospodarz, który najpierw mnie wybrał na hali w Bonn, mieszkał w sąsiedniej wiosce i jak się okazało był miejscowym nazistą. Bardzo źle traktował swoich przymusowych robotników. Do tego stopnia, że pracujący u niego napisali skargę do urzędu w Bonn. Przeczucie więc mnie nie myliło.

Kim byli ludzie, u których Ojciec pracował?

To byli katolicy, bardzo dobrzy ludzie – Elizabeth i Klemens Geodelsowie. Mieli syna Josepha i trzy córki. Jedna była starsza ode mnie, średnia w moim wieku, a najmłodsza miała czternaście lat. Syn był w wojsku, w 6. Armii Polowej gen. Friedricha von Paulusa i walczył pod Stalingradem. Kiedy tam przybyłem, było już po bitwie o Stalingrad, bo kapitulację ogłoszono 2 lutego 1943 roku.

Czy syn gospodarzy przeżył?

Nie wiadomo, co się z nim stało: czy poległ w walkach, czy dostał się do niewoli i tam zmarł. Moi gospodarze dostali zawiadomienie, że ich syn „zaginął w walce”, cały czas mieli więc nadzieję, że wróci. Każdego dnia modlili się w tej intencji na różańcu. Nie wrócił jednak i nie przysłał też żadnej wiadomości.

Jak był Ojciec traktowany przez niemieckich gospodarzy?

Bardzo dobrze. Miałem swój pokój i łóżko z ciepłą pierzyną. Zapewniali mi wikt i opierunek. Na święta dostawałem bieliznę albo ubranie. Jadłem to samo, co oni, przy jednym stole, choć – jak się później dowiedziałem – było to zabronione i gospodarzom groziła za to kara. Rasa panów nie mogła siedzieć przy jednym stole z podludźmi. Nie mogliśmy też razem z Niemcami chodzić do kościoła. Raz w miesiącu była Msza dla przymusowych robotników. Za złamanie tego zakazu groziła kara siedmiu dni obozu.

Ogólnie więc miałem tam dobre warunki, a i praca nie była szczególnie ciężka, bo przecież w domu też pracowałem na roli. Poza tym oprócz mnie w gospodarstwie pomagał też niemiecki pracownik. Nazywał się Heinrich Koll. Był do mnie przyjaźnie nastawiony i nie czułem z jego strony żadnej wrogości. Najbardziej dokuczała mi tęsknota za rodziną. Zdarzało się, że płakałem. Kiedyś orząc, wzdychałem do nieba, prosząc Boga, by pocieszył moich rodziców i powiedział im, że u mnie wszystko w porządku, bo rzeczywiście gospodarze byli dobrymi ludźmi. Miałem szczęście. Wielu polskich przymusowych robotników ciężko pracowało w fabrykach i kopalniach albo było wyzyskiwanych przez niemieckich bauerów. W naszej wiosce tylko jeden gospodarz należał do nazistowskiej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), ale i on nie szykanował pracujących u niego ludzi.

Czy rozmawialiście na temat nazizmu, Hitlera i wojny?

Sam nigdy takich rozmów nie zaczynałem. Na początku po prostu nie zdawałem sobie sprawy z tego, czym jest nazizm. Zresztą przyjechałem do Niemiec bez znajomości języka. Później z pojedynczych zdań, z zachowania czy nawet ze stosunku do mnie mogłem wywnioskować, że moi gospodarze nie byli przychylni Hitlerowi. Oczywiście nie mogli mówić o tym wprost, ale kiedyś gospodarz tłumaczył mi, że Nadrenia, gdzie leżała ich wioska, po pierwszej wojnie światowej była w strefie wpływów Ententy, czyli sojuszu Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji. Dopiero w 1936 roku wkroczył tam Hitler, ale tak naprawdę oni nie mają nic wspólnego z ”Prusakami”.

Czy rzeczywiście tak było?

Takie miałem wrażenie. Jedynie najmłodsza córka, która dopiero co skończyła szkołę, wykazywała tendencje pronazistowskie.

Czy spotykał Ojciec innych przymusowych robotników?

Oficjalnie mogliśmy spotykać się raz w miesiącu na Mszy i coniedzielnych spotkaniach organizowanych przez nadzorującego nas esesmana – von Brauna. Jednak także poza tymi dwiema sytuacjami kontaktowaliśmy się ze sobą, choć – jak mówiłem – było to zabronione.

Czego dotyczyły te niedzielne spotkania?

Odbywały się one w sąsiedniej miejscowości, w dużej hali. Musieli być obecni na nich wszyscy przymusowi robotnicy z całego regionu. Von Braun mówił nam, jakie to wielkie szczęście nas spotkało, że możemy pracować dla Rzeszy, która tak się dla nas wykrwawia i która uratowała nas przed polskim reżimem. Krótko mówiąc, indoktrynował nas, ale jego słowa padały niczym groch o ścianę.

Kiedyś mówił o Bydgoszczy. 3 września 1939 roku doszło tam do walk wojsk polskich z dywersantami niemieckimi, których wspomagali miejscowi Niemcy. Część schwytanych Niemców rozstrzelano. Propaganda III Rzeszy mówiła o Bromberger Blutsonntag – „krwawej niedzieli” i po wkroczeniu wojsk niemieckich do Bydgoszczy te wydarzenia stały się dla okupanta pretekstem do ogromnych represji. Miały wtedy miejsce egzekucje na polskiej ludności cywilnej, wielu Polaków wywieziono też do obozów koncentracyjnych. Kiedy von Braun z przejęciem mówił o tym, jak to Polacy mordowali w Bydgoszczy niewinnych Niemców, ktoś zawołał: „Das ist nicht Wahr!” – „To nie prawda!”. Von Braun wściekł się i krzyczał: „Wer hat das gesagt?” – „Kto to powiedział?”. Wyzywał nas od tchórzy, ale nikt się nie przyznał, a on ostatecznie nie dociekał. W każdym razie cieszyliśmy się, że ktoś mu się sprzeciwił.

Wspomniał Ojciec o tym, że przymusowi robotnicy nie mogli jeść przy jednym stole z niemieckimi gospodarzami i chodzić z nimi do kościoła. Czego jeszcze nie wolno wam było robić?

Jak już mówiłem, nie można się nam było spotykać. Nie mogliśmy jeździć do pracy rowerem, musieliśmy chodzić pieszo, nawet jeśli była to znaczna odległość. Poza tym nie było mowy o jakichś relacjach między Niemcami a robotnikami przymusowymi na płaszczyźnie czysto ludzkiej. Jeśli przymusowy robotnik zakochał się w Niemce i wyszło to na jaw, był wieszany, a dziewczynie golono do łysa głowę i obwożoną ją po okolicy.

O tym opowiada film Andrzeja Wajdy „Miłość w Niemczech”.

W miejscowości, gdzie pracowałem, nie było takich przypadków, ale słyszałem o nich. Pamiętam też, że kiedyś najmłodsza córka mojego gospodarza zapytała mnie, co bym zrobił, gdybym zakochał się w niemieckiej dziewczynie. Odpowiedziałem jej, że się na to nie zanosi. A ona na to: „Gdybyś się zakochał w Niemce, musiałabym cię nienawidzić”. Nie wiem, czy chciała mnie sprowokować, ale później zdałem sobie sprawę, że rzeczywiście musiałaby mnie nienawidzić, bo tego domagała się od niej partia.

Nie myślał Ojciec o ucieczce?

Nigdy mi to nie przyszło do głowy. Zapewne wynikało to ze stosunku do mnie niemieckich gospodarzy oraz sytuacji innych polskich robotników, którzy pracowali w tej miejscowości. Ich także dobrze tam traktowano. Natomiast z Oberbachem, wioski położonej niedaleko Niederbachem, latem 1944 roku uciekło dwóch przymusowych robotników. Tyle że nie starali się oni wydostać z Niemiec, a ukryli się w pobliskim lesie. Najpierw nikt ich nie ścigał. Uciekinierzy potrzebowali jedzenia, więc zaczęli nocą zbierać po polach warzywa, a w końcu przyszli do gospodarstwa, gdzie wcześniej pracowali, i ukradli stamtąd kilka rzeczy, nie tylko żywność. Gospodarze domyślili się, że sprawcami kradzieży mogą być zbiegli robotnicy, i została zorganizowana obława. Za trzecim razem ich znaleźli i rozstrzelali na miejscu.

6 czerwca 1944 roku miało miejsce lądowanie aliantów w Normandii i pewnie uciekinierzy mieli nadzieję, że szybko nastąpi wyzwolenie. Tymczasem wojna trwała jeszcze blisko rok.

Wyzwolenie jednak w końcu przyszło.

Okolice Niederbachem wyzwolili Amerykanie. To było 7 marca 1945 roku. Pamiętam, że kilka dni przed wkroczeniem wojsk amerykańskich z okolicznych miejscowości wycofywali się Niemcy: to była masa żołnierzy idących pieszo albo jadących konno i na motocyklach. Przechodzili też przez miejscowość, gdzie pracowałem. A ponieważ było pochmurno, alianci nie mogli zbombardować ich z samolotów. Gdyby nie niski pułap chmur, pewnie by nas wysadzili w powietrze razem z niemieckim wojskiem. Mieszkańcy Niederbachem mieli więc szczęście, a ja razem z nimi.

W nocy z 6 na 7 marca przyszła wiadomość, że Amerykanie są już w sąsiedniej wiosce. Wszyscy w Niederbachem wywiesili więc na gankach białe flagi. Tylko że 7 marca około trzeciej po południu przez wioskę przejeżdżała jakaś grupa niemieckich żołnierzy i jadący na czele esesman, jak zobaczył te białe flagi, zaczął strzelać w stronę ganków. Ludzie więc schowali te flagi z powrotem do środka. Kiedy się ściemniało, mój gospodarz wraz z rodziną zszedł do piwnicy. Mówił, żebym ukrył się tam razem z nimi, ale ja miałem obawy, że jeśli w dom uderzy bomba, to się nie wydostaniemy spod gruzu.

Z ukrycia więc obserwowałem szosę. Kiedy zobaczyłem, że nadjeżdża samochód i nie jest to auto niemieckie, wyciągnąłem do góry ręce z białą chusteczką. Jeden z samochodów się zatrzymał i Amerykanie pokazali mi na migi, że chce się im pić. Poszedłem więc z tą prośbą do gospodarza. Gospodarz odkorkował flaszkę z sokiem jabłkowym, nalał do kufla, a ja zaniosłem go Amerykanom. Ci wzięli kufel i odjechali. A gospodarz do mnie: „Gdzie jest mój kufel?”. Nieważne były bomby, armatnie kule i ostrzał, tylko ten kufel.

Nie było więc w waszej wiosce walk.

Na szczęście nie. Amerykanie ustawili w ogrodzie mojego gospodarza armatkę, nałożyli na nią siatkę maskującą i co jakiś czas strzelali z niej za Ren. Zza Renu w naszą stronę też wystrzelono kilka pocisków, ale nie wyrządziły one większych szkód. Żaden z nich nie spadł na dom. Zresztą po kilku dniach Amerykanie poszli dalej na wschód i linia walk się od nas odsunęła. Powoli życie zaczęło wracać do normy. To był przełom marca i kwietnia, gospodarz powiedział więc: „Trzeba wyjść w pole”.

Ojciec został w Niederbachem?

Zostałem. Nie poszedłem z Amerykanami, jak zrobiło wielu przymusowych robotników. Jeden z Polaków, z którym zaprzyjaźniłem się w Niederbachem, powiedział: „Gdzie pójdziesz? Po co? Na razie nic nie wiadomo”. I przyznałem mu rację. Czekałem na rozwój wypadków i pracowałem jak dotąd u mojego gospodarza.

Wyszedłem na pole z broną ciągniętą przez dwa konie. W pewnym momencie zobaczyłem, że pod tą broną wloką się trzy granaty. Zatrzymałem konie i zacząłem się zastanawiać, co robić. Pomyślałem, że przede wszystkim muszę skończyć swoją robotę. Odhaczyłem więc powoli te granaty, zaniosłem na bok, a potem ostrożnie bronowałem dalej. Znalazłem jeszcze w jednym miejscu czwarty granat, ale robotę skończyłem. Chyba nie do końca zdawałem sobie sprawę z niebezpieczeństwa.

Odminował Ojciec pole.

Bawiłem się w sapera. W połowie listopada 1945 roku odszedłem stamtąd do obozu przejściowego zorganizowanego przez Amerykanów jakieś dziesięć – piętnaście kilometrów od Niederbachem. Polacy od razu zaczęli się tam organizować w różne struktury. W tym czasie myślałem już o powołaniu kapłańskim i chciałem przede wszystkim skończyć szkołę średnią, a taka była właśnie w tym obozie. Pojechałem więc tam, zgłosiłem się do kierownika szkoły i powiedziałem, że w Brzesku ukończyłem pierwszą klasę Liceum im. Józefa Piłsudskiego, że nie mam jednak z sobą żadnych świadectw, ale chciałbym kontynuować naukę w drugiej klasie. Po egzaminie orientacyjnym zostałem do tej szkoły przyjęty. Wróciłem więc do Niederbachem zabrać swoje rzeczy i pożegnać się.

Co powiedzieli gospodarze?

Pani Elizabeth płakał. Może przypominałem jej syna. Nie wiem. Później jeszcze parę razy ich odwiedziłem. Zawsze przywoziłem od nich syrop z buraków cukrowych. Mieliśmy więc słodkie urozmaicenie obozowej diety. Jakiś czas później naszą szkołę przeniesiono do klasztoru w Knechtsteden, a później do Lippstadt. I tam, w czerwcu 1948 roku, zdałem maturę.

Nie chciał Ojciec wracać do Polski?

Przede wszystkim chciałem zdać maturę. Z rodzicami miałem kontakt przez Czerwony Krzyż. Napisałem do domu, że mogę w Niemczech skończyć szkołę średnią i zapytałem, czy mam wracać. Ojciec odpisał, że jeśli mam możliwość studiowania, to żebym został. Zostałem więc, a po maturze wstąpiłem do jezuitów. To znaczy nie od razu. Najpierw musiałem napisać podanie, które zostało odesłane do Rzymu, później przeszedłem egzamin przed czterema ojcami jezuitami. Ostatecznie mogłem rozpocząć nowicjat. Proponowano mi, bym starał się o przyjęcie do nowicjatu w Niemczech, ale ja pomyślałem, że niemiecki już znam, więc jak pojadę do Włoch, to nauczę się włoskiego. I rzeczywiście przełożeni wysłali mnie do Galloro w prowincji rzymskiej.

Kiedy skończyłem studia filozoficzne na Uniwersytecie Gregoriańskim, Adam Kozłowiecki SJ zachęcił mnie do wyjazdu do Rodezji Północnej, dzisiejszej Zambii. Przed wyjazdem do Afryki przez pięć miesięcy uczyłem się języka angielskiego na Malcie i w 1956 roku wyjechałem do Lusaki. Później w latach sześćdziesiątych studiowałem w Irlandii teologię. Do Zambii wróciłem w 1966 roku.

Czy po wojnie był Ojciec w Polsce?

Dopiero w 1965 roku, a więc dwadzieścia dwa lata po wywiezieniu na roboty. Byłem już po święceniach i miałem w Polsce prymicje. Spotkałem się z rodzicami, z bratem i siostrą. Mój brat też skończył szkołę średnią i wstąpił do lotnictwa w polskim wojsku, ale władze nie pozwoliły mu na służbę w tej jednostce, bo wyszło na jaw, że ma brata na Zachodzie.

A czy utrzymywał Ojciec później kontakty z niemieckimi gospodarzami?

Utrzymywałem. Ostatni raz byłem u nich też w 1965 roku. Pan Klemens już nie żył. Spotkałem tylko panią Elizabeth. Bardzo dobrze ją wspominam. Miałem naprawdę wiele szczęścia, że trafiłem w Niemczech do rodziny Geodelsów.

Tekst pochodzi z kwartalnika Życie Duchowe, LATO 75/2013

 

Ks. prał. Marian Wal błogosławi tablicę o. Franciszka Wody SJ.


 

Parafia NSPJ uczciła pochodzącego z Mokrzysk o. Franciszka Wodę, jezuitę, misjonarza, nauczyciela, który całe życie oddał ewangelizacji i edukacji mieszkańców Zambii.

Franciszek Woda urodził się w 1926 roku. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Mokrzyskach, następnie został uczniem gimnazjum w Brzesku. Niestety, II wojna światowa uniemożliwiła chłopcu edukację. Franciszek przez jakiś czas pomagał w gospodarstwie domowym, ale i tu nie miał spokoju. Jako 17-latek w 1943 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie pracował w gospodarstwie rolnym niedaleko Bonn.

Po kapitulacji Niemiec postanowił zostać w tym kraju, żeby w formującej się polskiej szkole w obozie dla Polaków zdać maturę. Podczas pobytu w Niemczech zetknął się z jezuitami i postanowił wstąpić do zakonu św. Ignacego z Loyoli. Nowicjat odbył niedaleko Rzymu. W Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim ukończył studia filozoficzne. Kolejne miejsce edukacji to Dublin, gdzie na tamtejszym uniwersytecie studiował nauki ścisłe - matematykę, fizykę i chemię. W Irlandii również studiował teologię. Na księdza został wyświęcony w Irlandii w 1965 roku.

W 1956 r., namówiony przez późniejszego kard. Adama Kozłowieckiego, udał się jeszcze jako kleryk do pracy misyjnej w Rodezji Północnej, wówczas kolonii brytyjskiej. Dziś państwo to nosi nazwę Zambia.

Z przerwami, przez 60 lat, pracował w Rodezji/Zambii jako duszpasterz i nauczyciel dzieci i młodzieży. Głosił Ewangelię i uczył przedmiotów ścisłych, w tym fizyki i chemii. Całe swoje życie poświęcił misjom i mieszkańcom Zambii. Tam też umarł w 2016 roku i został pochowany. Miał 91 lat, z czego 67 przeżył jako jezuita, a 60 jako misjonarz.

Przyjeżdżał do Polski. Od wyjazdu na roboty przymusowe do Niemiec do pierwszej wizyty upłynęły 22 lata. Odprawił Prymicję m.in. w kościele parafialnym w Szczepanowie, w którym został niegdyś ochrzczony. Odwiedzał krewnych. Podczas urlopów w rodzinnej miejscowości pomagał ówczesnemu ks. proboszczowi Marianowi Walowi. - Wspominam go jako bardzo ciepłego, skromnego człowieka, będącego dla mnie wzorem wiary i kapłańskiej służby - mówi ks. Wal.

 

https://tarnow.gosc.pl/doc/5630996.Mokrzyska-Misjonarz-ktory-uczyl-matematyki-fizyki-i-chemii

 

margin: 25px 50px 75px 100px;
Początek strony